Dud
Factorul curativ: frunzele, fara petiol; fructele mature
Afectiuni pentru care se recomanda: enterite acute, diabet zaharat; diete.
Prezentare generala
Denumirea uzuala: Dudul alb (lat. Morus alba); Dudul negru (lat. Morus nigra); denumiri populare: agud si fragar.
Dudul alb este un arbore falnic originar din China, in timp ce dudul negru are ca tara de origine India.. In tara noastra a fost aclimatizat pentru fructele comestibile.
Calitati curative si actiune farmaceutica:
Tanin, provitamina A, acid folic, aminoacid, vitamina C si antocianozide; acizi (aspartic, folinic, acetic, propionic), arginina, compusi volatili (butilamina), aldehide, cetone, betacaroten, carbonat de calciu, adenina.
Proprietati astringente, si antidiabetice, iar fructele sunt laxative, utilizate proaspete.
Recomandari:
Uz intern: diaree si diabet zaharat (eficacitatea este si mai sporita daca la ceai se adauga si frunze de afin, teci de fasole, frunze de nuc si urzica), gastrite, ulcer gastric si duodenal - consumarea fructului bine copt - in constipatie Uz extern: angine, stomatite, constipatie, afte.
Infuzie: cate 3-4 linguri pe zi, pentru tratarea enteritelor acute. daca se asociaza cu frunze de afin, teci de fasole si frunze de urzica, se utilizeaza in tratamentul diabetului zaharat, ca adjuvant.
Se poate bea si ceaiul dietetic.
Sirop: din fructele proaspete, pentru ca are efect laxativ si usor diuretic cu efect laxativ si usor diuretic.se va bea fractionat in 3 reprize dupa mesele principale; in cazul diabetului nu se va indulci cu zahar, optand pentru zaharina.sucul fructelor extras inainte de completa maturitate contine circa 25 g acid la l, utilizandu-se in sirop astringent pentru gargara impotriva anginelor, stomatitelor si aftelor.
Preparare
Infuzie din o lingura frunze de dud alb/negru la 250 ml apa clocotita.
Sirop din fructe proaspete: se strivesc dudele bine coapte, cu mâna sau într-un mojar de lemn, trebuie avut în vedere că la fiecare kilogram de fructe se adaugă 300 ml apă. Se amestecă, se pun apoi într-o bucată de tifon şi se stoarce compoziţia deasupra unui vas în care urmează a se pune la fiert. Pentru un kilogram de suc se adaugă un kilogram de zahăr, se amestecă cu o lingură de lemn bine şi se pune la fiert pentru un sfert de oră. Când este aproape gata, se adaugă trei linguri suc proaspăt de cătină şi, aşa fierbinte, se toarnă în sticle care vor fi înfăşurate în prosoape ude. Înainte de a se pune dopul, se adaugă o linguriţă de alcool alimentar de peste 45 de grade sau rom. Se păstrează la rece. Este folosit ca un bun laxativ, diuretic şi depurativ.
Suc: fructele, înainte de a ajunge la completa maturizare, se introduc în storcătorul electric, iar sucul obţinut se utilizează la prepararea siropului pentru gargară, contra anghinelor, stomatitelor şi a aftelor. Tinctura din frunze se obţine prin macerarea a 100 g frunze proaspăt culese, macerate timp de 21 de zile în 100 ml alcool alimentar. Se strecoară şi se utilizează prin administrarea a câte 30 de picături, diluate în apă, înaintea meselor principale.
Precautii, contraindicatii si alte comentarii
Nu exista.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu